Twój mózg NIE odróżnia FAKTU od opinii

„Twoje PRZEKONANIA stają się twoimi myślami. Twoje myśli stają się twoimi słowami. Twoje słowa stają się twoimi czynami. Twoje czyny stają się twoimi nawykami. Twoje nawyki stają się twoimi wartościami.
Twoje wartości wyznaczają Ci CEL”.
Mahatma Gandhi

Weryfikowałaś kiedyś czy to co myślisz na swój temat to FAKT, czy tylko Twoja opinia? A może opinia, którą się w życiu kierujesz jest głęboko zakorzenionym PRZEKONANIEM twojej mamy, babci, cioci?

Długi czas swojego życia pielęgnowałam w sobie myśl, że jest już „za późno” na nowe życiowe wybory. Za późno na nowe studia, nowy zawód, budowanie „od zera” CV. Moją wartość wyznaczałam na podstawie tego co „już mam”, a nie KIM JESTEM. Dziś, z perspektywy czasu widzę, do jakiego CELU zaprowadziło mnie to przekonanie – frustracji, zgnębienia i obniżonego poczucia wartości. Tak ogromna jest siła w przekonaniach, które w sobie pielęgnujemy. Nasz mózg nie odróżnia, czy to o czym myślimy to fakty? czy tylko opinie?  Dlatego często przyjmujemy jako prawdę o nas – cudze komentarze i pielęgnujemy w głowie L A T A M I (!) rujnujące od środka przekonania – skazując siebie na nieszczęście.

Jeśli w tym momencie czujesz pragnienie uwolnienia się od blokującego Cię przekonania, to według mnie absolutnym punktem wyjścia z tego stanu jest czas budowania samo-świadomości. Oddzielenia faktów od przekonań. Warto byś wiedziała, że każdy z nas ma w głowie filtry. One INTERPRETUJĄ rzeczywistość w jakiej żyjemy. Nie stwierdzają faktów! Dlatego pierwsze co mi pomogło w zdrowszym podejściu do swoich myśli – to zbudowanie świadomości tego, że WSZYSTKO co do mnie dociera (sytuacje, opinie, komentarze, przekonania, wydarzenia) są cudzą interpretacją rzeczywistości. Postanowiłam więc siebie chronić – zaczęłam uczyć się dystansu do tego, co odbieram na co dzień i budować własny obraz rzeczywistości w oparciu o FAKTY.

Już dziś przepracuj blokującą Cię myśl i odpowiedz sobie na pytania:
Jak to przekonanie wpływa na moje życiowe wybory?
Jakie ponoszę przez to koszty?
Jakie mam korzyści?
Na jakie idę kompromisy?

Chcesz podzielić się odpowiedziami? Napisz do mnie.