Jak będziesz wspominać święta?

Nadchodzą święta. Każdy z nas na swój sposób przeżywa ten czas i spotkania rodzinne. Na sygnał wszyscy gonią do sklepów w poszukiwaniu prezentów, pięknych strojów, smakołyków i składników do dań wigilijnych. Centra handlowe i usługowe pękają w szwach. W uszach dzwonią dzwoneczki reniferów, Mikołaj wita nas w każdym sklepie głośnym ho, ho, ho.
Ruszyła machinaaaa, handel nakręca się do czerwoności.
Z wielogodzinnych zakupów wychodzimy „chorzy i umordowani”. W myślach obiecujemy sobie, że za rok nie zostawimy wszystkich spraw na ostatni moment.
Co jest tak na prawdę ważne podczas tych świąt? Czy można sobie okres przedświąteczny tak zaplanować i w sobie wypracować, aby zminimalizować ilość okazji, wywołujących negatywne emocje?
To jak przeżyjemy święta zależy tylko i wyłącznie od nas. Nastawienie do świąt hodujemy w głowie latami. Dlatego wielokrotnie ciężko jest nam otworzyć się na zmiany by skupić się na tym co najważniejsze.
Apeluję! Nie daj się wciągnąć w machinę marketingową, w kupowanie produktów, które nie są Tobie i Twojej rodzinie zupełnie potrzebne. Nie zapuszczaj się do centr handlowych jeśli to nie jest absolutnie konieczne. Zrób zakupy przez internet lub w osiedlowym sklepiku.
Przed spotkaniem świątecznym przemyśl w głowie jak możesz przyczynić się do tego aby Twoja rodzina wartościowo przeżyła ten czas. Zaproponuj coś nowego, czego do tej pory nie robiliście w święta. Może to być:

  1. Wieczór pełen żartów z rodziną (gra rodzinna)
  2. Ciekawa rozmowa (z dawno nie widzianym wujkiem)
  3. Wspólne pieczenie ciasta czy nakrywanie do stołu
  4. Rodzinne mycie naczyń
  5. Wieczorny spacer
  6. Wspólne śpiewanie kolęd
  7. Zimowa sesja zdjęciowa
  8. Spotkanie z dobrymi znajomymi lub sąsiadami

Każdego roku wracamy po świętach objedzeni, obdarowani prezentami i smakołykami.
Spróbujmy tym razem zabrać ze sobą choć jedną wartościową chwilę wspólnie spędzoną.
Wszystko inne przeminie.