Bądź LATARNIĄ, nie sędzią

Mam w ręce wspaniałą książkę*, która mi uzmysłowiła, jak często skupiam się na sprawach zupełnie ode mnie niezależnych. W życiu każdego z nas pojawiają się osoby, sytuacje i okoliczności, które w pewien sposób rządzą naszymi myślami i uczuciami. Może to być choroba bliskiej osoby, katastrofa lotnicza, wielogodzinny korek, czy przykre słowa skierowane w naszym kierunku. Zanim jednak pod wpływem złości, rozczarowania, gniewu, rezygnacji czy frustracji podejmiemy gwałtowne decyzje – warto powiedzieć STOP. Dać sobie kilka chwil na wybór. Zapytać siebie: „Jak ja chcę zareagować na to co się wydarzyło?”, „Co mogę w tej sytuacji zrobić?” „Co jest teraz dla mnie najważniejsze?”. Są to pytania, które nakierują nas na właściwą REAKCJĘ, dobroczynną dla naszego stanu. Dzięki temu staniemy się odpowiedzialni za naszą postawę. W skrócie zadziałamy PROAKTYWNIE.
Jeśli nadal trudno Ci zrozumieć o czym mowa, spójrz na obrazek poniżej.

Życie składa się z dwóch stref. Jedna jest strefą TWOJEGO WPŁYWU, druga jest strefą TWOICH ZAINTERESOWAŃ, na które nie masz żadnego wpływu.
Zastanów się czy zdarzyło Ci się koncentrować swoją uwagę i wysiłki na sprawach spoza Twojego wpływu? Oskarżać innych i czekać na sprzyjające warunki zewnętrzne zamiast samemu szukać rozwiązań?
Nieustannie obwiniać siebie lub innych za popełnione w przeszłości błędy, zamiast wyciągać z nich wnioski?

Masz w swoim sercu wielkie pragnienie ZMIANY?
Zacznij więc od pracy nad tym, na co masz obecnie wpływ – NAD SOBĄ. Dzięki temu będziesz skutecznie poszerzać KRĄG WPŁYWU. Swoją postawą i działaniem zgromadzisz dobrą energię, która doda Ci sił i motywacji do dalszej drogi. Przestaniesz oceniać i oskarżać innych, uzależniać się od cudzych spraw, opinii i okoliczności.
Staniesz się LATARNIĄ dla innych.

* „7 nawyków skutecznego działania” Stephen R. Covey