Autopilot

Wróciłam z gór, gdzie doznałam głębokiej relacji z potęgą natury i z czasem, który odliczały inne niż zwykle zegary. Wielką MOC daje odpoczynek, wyciszenie, wyjazd w obce, ale piękne miejsce. Piękne nie tylko w kontekście doznań wizualnych, lecz w znaczeniu głęboko emocjonalnym.
Gdy wyjeżdżasz z domu, wyłączasz AUTOPILOT.  Ale co wtedy? Nie wiesz co ze sobą począć? Nagle masz przestrzeń do podejmowania decyzji, do wyboru formy odpoczynku, a ta cisza w uszach, przeszywająca myśli, wręcz zmusza do refleksji. I trzeba się odważyć by powiedzieć sobie, że pielęgnowane przez lata przekonania spychają w otchłań Twoje marzenia i plany.
Dlaczego tak się dzieje, że tylko daleko od codzienności mamy refleksje? Czas i odwagę pomyśleć o swoich pragnieniach i autentycznych wartościach. Możesz spędzić urlop na łące, na stoku, w morzu. Forma nie ma znaczenia bo i tak daje do myślenia. Codzienne, przypadkowo podejmowane decyzje mają w przyszłości konsekwencje. To na urlopach rodzi się najwięcej konfliktów w rodzinach. Dlaczego? A bo wszystko co było spychane pod dywan, wyłazi… Wszystkie ważne dla Ciebie sprawy, odsuwane na bok – dają o sobie znać. Nagle nie możesz się dogadać z partnerem, nie poznajesz swoich własnych dzieci. To są Twoje wartości, zaniedbywane i lekceważone przez tempo w jakim żyjesz.

Wracasz z urlopu z refleksjami, postanowieniami. Wpadasz w wir pracy. Pierwszy tydzień walczysz z codziennością, która Cię atakuje, z czasem, który tak szybko mija. Przychodzi noc. Rano budzisz się z ulgą, AUTOPILOT zadziałał – ze skuloną głową wracasz do rzeczywistości znów wpadając w poczucie bezsilności.

 

  • Magdo kochana,
    bardzo ciekawe przemyślenia. Zastanowiło mnie to, co napisałaś, że na wakacjach najwięcej kłótni i chyba tak właśnie jest gdy dwoje osób dzielących ze sobą życie nie rozmawia ze sobą zbyt często. My dzięki Bogu rozmawiamy ze sobą bardzo często, wieczorami, gdy potomek już śpi, najczęściej przy kolacji.
    Osobiścieuwielbiam wspólne wyprawy i odpoczynek, bo wtedy mogę poznać mojego męża z całkiem innej strony. W ogóle prodróżowania daje całkiem nowe tematy do obgadania…

    • Dzięki McDulka za podzielenie się swoimi pomysłami na budowanie relacji z mężem. Problemy w komunikacji pojawiają się gdy ludzie przestają się nawzajem słuchać. Być może słyszą słowa, które przekazują potrzeby i problemy. Jednak największa sztuka polega na aktywnym słuchaniu. Autentycznym skupieniu się na wzajemnej relacji i potrzebach. To w świecie nastawionym na ciągłą gonitwę jest wielką sztuką. Czas upływa, a my wszyscy się zmieniamy. Dlatego to co np. 5 lat temu skutecznie budowało poczucie wzajemnego zrozumienia, dziś może nie wystarczyć.

      • Dtaego właśnie warto poszukiwać, testować, sprawdzać, wracać do tego co sprawdzone i szukać nowych pomysłów. Tam gdzie jest dwoje osób jest jeszce więcej możliwości i kombinacji. Trzeba mieć trochę odwagi i podnieść tyłek z krzesła i zacząć działać, ale komu to ja piszę 😉